
Историја туристичког путовања почиње оног тренутка у историји човечанства када су сазрели друштвени, економски и технички услови да већи део човечанства располаже одређеним фондом слободног времена и слободних новчаних средстава које може наменити за туристичка путовања.
Данас ова индустрија, звана туризам, ангажује огроман број људи, који чине део туристичке понуде, а чији су заједнички циљеви: задовољење потреба туриста (туристичке тражње) и остварење одређених пословних резултата. За остварење ових циљева свака држава, која претендује на епитет туристичка, мора да улаже у адекватну инфраструктуру.
Део те инфраструктуре је и образован кадар који успешно прати и прилагођава се тржишним трендовима, жељама и потребама туриста. Такав кадар мора да располаже потребним знањима која се односе на туристичке дестинације, са аспекта природних, културно-историјских и других атрактивности, расположивих рецептивних фактора у домену смештаја, исхране, рекреативних и других садржја, развијености саобраћајне инфраструктуре. Поред општих знања, која ће омогућити успостављање пословне сарадње са различитим привредним субјектима, потребно је да ови кадрови располажу специјализованим знањима о конкретним туристичким дестинацијама из домена културно-историјског наслеђа архитектуре, етнологије, археологије и других области.
Добра полазна основа за добијање оваквих кадрова налази се у стицању образовања у четворогодишњем трајању на образовном профилу туристички техничар који је био обухваћен процесом Реформе средњег стручног образовања. Настава се изводи у кабинетима опремљеним по највишим стандардима које је прописало Министарство просвете и Европска унија. Број ученика који се уписује је 30.
Ученици овог смера показују своје знање на такмичењима у земљи и иностранству, достојно презентују и на занимљив начин оживљавају неке неправедно запостављене дестинације у граду и околини.